Featured post

واکنش آمریکا به پخش فیلم گریه تفنگدارانش

به گزارش فارس، سخنگوی نیروی دریایی ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا، انتشار فیلمی که یکی از تفنگداران آمریکایی متجاوز به آب‌های سرزمینی ایران را در حال گریه نشان می‌دهد “عصبانی‌کننده» و “غیرقابل‌قبول» خواند. سازمان صدا و سیمای ایران، امروز، چهارشنبه در یکی از بخش‌های خبری فیلمی جدید منتشر کرد که یکی از نظامیان آمریکایی متجاوز به آبهای سرزمینی ایران را در حال گریه کردن نشان می‌دهد. در همین فیلم، یک نظامی آمریکایی دیگر می‌گوید ایرانی‌ها رفتار خوبی با نفرات بازداشتی داشته‌اند. به گزارش “نیوی‌تایمز»، کوین استفانز، سخنگوی نیروی دریایی ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا در واکنش به انتشار این فیلم گفت: “همان‌طور که کری (وزیر خارجه آمریکا) گفته، ما از سوءاستفاده از ملوان‌هایمان در راستای اهداف تبلیغاتی ایران، متنفریم.» او همچنین گفت:‌” بازداشت نیروهای ما، عصبانی‌کننده و غیرقابل‌قبول بود.» خبرگزاری فارس، ماه گذشته در خبری اختصاصی اعلام کرد سپاه پاسدان انقلاب اسلامی، ۹ تفنگدار آمریکایی مرد و یک تفنگدار زن را که وارد آب‌های سرزمینی ایران شده‌اند را بازداشت کرده است. آنها کمتر از ۱۶ ساعت بعد آزاد شدند. سخنگوی نیروی دریایی آمریکا، در بخش دیگری از اظهاراتش گفته ایرانی‌ها باید نظامیان آمریکایی را از آبهای خودشان به سمت بیرون اسکورت کرده و به آنها پیشنهاد کمک‌های فنی ارائه می‌کرده‌اند. “استفانز» گفت: “تفنگداران دریایی حرفه‌ای می‌دانند که کمک به سایر تفنگداران دریایی که با مشکلات فنی مواجه شده‌ یا از مسیرشان در دریا خارج شده‌اند، یک وظیفه و تعهد است.» او در ادامه گفت: “عصبانی‌کننده و غیرقابل قبول است که ملوان‌ها ما به زور اسلحه متوقف شده و بازداشت شدند. از اینکه در نهایت، دیپلماسی کارگر افتاد، خشنودیم اما اگر نیروهای دریایی ایران مسئولانه و حرفه‌ای رفتار کرده بودند، کار به اینجا نمی‌کشید.» این مقام آمریکایی مدعی شد نیروی دریایی آمریکایی از سال ۲۰۱۲، در هفت موقعیت اضطرار به تفنگداران دریایی ایران کمک کرده است. وی علی‌رغم بیان اینکه تحقیقات در باب موضوع بازداشت نظامیان آمریکایی هنوز ادامه دارد، ادعا کرد که حضور آنها در آبهای ایران تصادفی بوده است.

پیوستن ده‌ها مخالف سوری به ارتش سوریه

به گزارش جهان به نقل از فارس، تلویزیون المیادین در گزارشی از جنگ در سوریه تاکید کرد که تعداد زیادی از نیروهای مخالف دولت سوریه که در قالب نیروهای جبهه النصره و دیگر گروه‌های مسلح در الرستن در استان حمص حضور داشتند، برای پویستن به نیروهای ارتش در نبرد با داعش از مخفی گاه‌های خود خارج شدند.

براساس این گزارش،‌ سرگردان بودن افراد مسلح میان تصمیم فرمالندهان درباره صلح یا ادامه نبرد منجر به جدا شدن این تعداد از شبه نظامیان و پیوستنشان به ارتش سوریه شده است.

هفته گذشته نیز منابع رسانه ای در سوریه خبر دادند که تعدادی از شبه نظامیان در حومه حلب پس از موفقیت‌های ارتش این کشور، سلاح‌های خود را به نیروهای سوری تحویل دادند.